Puitmööbel

Puitmööbli kasutus- ja hooldus


Kvaliteetne puitmööbel kaunistab omaniku kodu ja mõistliku kasutuse ning õigeaegse hoolduse korral kestab aastaid.
Mööblit tuleb kasutada vastavalt ettenähtud sihtotstarbele. – Mööblit hoida ja kasutada kuivades köetavates ruumides, kus õhutemperatuur ei lange alla +10 *C ja suhteline õhuniiskus on 40-60%. – Mööbel peab olema kaitstud otseste päikesekiirte eest, kuna nende mõjul muutub toote värvus ja välimus: välispind võib ebaühtlaselt pleekida, lakk- ja värvkate praguneda, peeglid tuhmuda.
– Mööbliesemete riiuleid ja laekaid ei tohi üle koormata raskete esemetega, ustele ei ole lubatud kinnitada ega riputada lisakoormusi.
– Vältimaks kappide uste hingede ja laegaste deformeerumist, tuleks mööbliesemete uksed ja laekad hoida suletuna.
– Mööblile ei tohi asetada kuumi esemeid ilma kuumaaluseta. Mööblile sattunud vedelik tuleb kohe kuivatada puhta pehme lapiga.
– Kui mööbli seotistes, kus on kasutatud tõmmitsaid, polte või kruvisid ilmnevad lõtkud, tuleb neid aegajalt pingutada.
– Ratastel tooted on mõeldud kasutamiseks siledal pinnal (mitte lükata tooteid üle lävepakkude jms)
– Ärge asetage mööblile teravate servade või metallalusega esemeid!
– Tool on ette nähtud ainult istumiseks. Tooli kahjustamise vältimiseks ei tohi: sõita tooliga mööda tuba; toolile astuda; toolile hüpata; lasta teistel oma tooli reguleerida; liikuda tooliga vastu seinu, mööblit või muid objekte; tooli ümber lükata ega tõugata vastu kõvu objekte, sellisel juhul võivad tooli detailid, nt. rattad vms, puruneda; tooli kangmehhanisme valesti tõmmata ega painutada; toolil kiikuda, st seljatoele ei tohi järsult ega liiga suure koormusega peale langeda. Ladustamisel asetada kahe tooli istme vahele kaitse, vältimaks kanga määrdumist ja kulumist.
– Vältimaks mööbli vigastamist ühest kohast teise kolimisel, tuleb seda transportida lahti monteerituna ja hoolikalt pakituna.

Lakitud, värvitud ja õliga immutatud pinnad tuleb hoida kuivana. Kõik tekkinud plekid tuleb eemaldada kohe, et need ei jõuaks kuivada ega sisse imbuda. Kui koristamise järel jääb pind märjaks kauemaks kui 30 sekundiks, tuleks pind kuivatada, mitte sellel kuivada lasta. Vahasid sisaldavaid puhastus-, poleerimis- ja läiget andvaid vahendeid on soovitatav kasutada kord kuus, vajadusel tihedamini, kuid mitte sagedamini kui üks kord nädalas. Puhastusvahend tuleb pihustada lapile, mitte puhastatavale pinnale. Mööbli puhastamiseks ei tohi kasutada lahustavaid orgaanilisi ühendeid nagu atsetoon, piiritus, bensiin, küünelaki eemaldaja jm. Samuti ei tohi kasutada pleegitavaid ning abrasiivseid aineid sisaldavaid pastasid ja vedelikke, küürimispulbreid, harju ja muid mehaanilisi abivahendeid.
Lamineeritud ja melamiinkattega tööpinnad on päris vastupidavad mehhaanilisele kulumisele, kuid vigastuste tekkimisel on pind jäävalt kahjustunud. Nad kannatavad enamikke kodumajapidamises kasutatavatest puhastusvahenditest, samuti nõrkade hapete toimet ning kõrgemat temperatuuri. Igapäevase hooldusena tuleb pinda puhastada vee või pehme seebiveelahusega ning iganädalase hooldusena puhastada mitteabrasiivsete mööbli üldpuhastusvahenditega kasutades pehmet puhastuslappi. Raskesti eemaldatavate plekkide korral võib kasutada lahjendatud etanooli. Mitte kasutada abrasiivseid, ammoniaaki ega lahusteid (n. atsetoon) sisaldavaid puhastusvahendeid. Alati on kasulik proovida eelnevalt puhastusvahendi toimet vähem silmatorkavamas kohas.
Värvitud ja lakitud puit-, vineer- ja puitplaatpinnad mis on viimistletud tööstuslike toodetega. Igapäevase- ja nädalase hooldusena tuleb pinda puhastada pehme niiske lapiga. Mitte kasutada abrasiivseid, ammoniaaki ega lahusteid (n. atsetoon) sisaldavaid puhastusvahendeid. Mitte kasutada rohket vett, pinnad tuleb alati peale puhastamist kuivatada, et niiskus ei pääseks viimistletud pinna alla.
Õlitatud ja vahatatud puitpindade oluliseks eeliseks on naturaalne välimus. Õli imendub sügavale puidu pooridesse, tõkestades seeläbi ligipääsu niiskusele ja mustusele. Kuna pinnale ei teki lisakihti, joonistub puidumuster välja kogu oma naturaalses ilus ning pind omandab loomuliku ja sügava läike. Igapäevase- ja nädalase hooldusena tuleb pinda puhastada pehme niiske lapiga. Vesi ja muud vedelad ained võivad tekitada laigu toote pinnale, pind tuleb koheselt kuivatada pehme lapi või majapidamispaberiga. Õlitatud pindade korral soovitame mööblit õlitada regulaarselt sõltuvalt kasutusaktiivsusest. Alguses võib toodete pind olla kuivem ja seetõttu tuleb mööblit õlitada sagedamini. Hiljem 1-2 korda aastas.
Hooldusõlituse teostamine – Õli hõõrutakse puhta lapiga puhtale ja kuivale pinnale puidu mustri suunas. Seejärel lastakse õlil imbuda ca 10-20 min. Vältimaks ebaühtlast tulemust, tuleb üleliigne õli eemaldada kuiva ja puhta lapiga puidukiu suunas. Soovitav on kasutada sama õli, millega pind on olnud algselt kaetud, kui õli mark ei ole teada, siis konsulteerida spetsialistiga ja teostada proov vähem silmatorkavamal pinnal. Määrdunud pinnad puhastada eelnevalt õlile sobiliku puhastusvahendiga. Hooldusõlitamisel tuleb järgida tootja juhendit.
NB! Kasutatud õli- ja vahalapid tuleb panna kinnisesse metallanumasse või vette. Isesüttimise oht!
Mööblilukud ja hinged ei vaja regulaarset hooldust kuid vajadusel tuleb neid õlitada ja reguleerida. Normaalsel kasutusel sahtlisiinid regulaarset hooldust ei vaja, tuleb vältida tolmu ja abrasiivse puru sattumist liikuvate pindade vahele.
Plastosi soovitame puhastada niiske pehme lapiga.
Poleeritud metallpindade korral ei tohi kasutada abrasiivseid vahendeid. Lihvitud roostevabast terasest pindu võib puhastada abrasiivpesuvahendiga, hõõrudes piki lihvjoont.

GARANTII KAOTAB KEHTIVUSE, kui mööblit pole kasutatud vastavalt otstarbele ning kasutusjuhendi nõudeid ja soovitusi on eiratud; garantiiaja jooksul on mööblit ümber paigutatud ning sellest tulenevalt on mööblit lõhutud või on reguleeringud paigast läinud; mööblit on garantiiaja jooksul ise remonditud või ostja poolt valesti hooldatud; mööblile on lisatud algselt mitte ettenähtud detaile; kui mööbli vigastused on tekkinud selle oskamatu käsitlemise, hoidmise või transportimise tagajärjel. Garantii alla ei kuulu: loomulik kulumine.

Lehe valmistas Kristjan Velleste. | Privaatsuspoliitika